Larskol Tanácsadók

Egy bizonyos üzemméret elérése után tapasztalhatja, hogy az eddig sikerrel alkalmazott, gyakran ösztönös vezetési megoldások már nem mindig biztosítják a hatékony működést. A tulajdonosok vagy a felsővezetés számára az egyik leggyakoribb kihívás jelenti a vállalat felépítésében és sikeres működtetésében meghatározó kulcsvezetők vagy kulcsemberek megtartása és hosszabb távú motiválása. Vezetőink akkor sikeresek, ha teljes mértékben elkötelezettek a cég iránt, „sajátjukként” tekintenek rá és a döntések meghozatalakor a cég hosszú távú érdekeit is szem előtt tartják.
Financial charts with pencil on table

Ha találkozott már ilyen vagy hasonló jellegű kihívásokkal, akkor javasoljuk Önnek a tulajdonosok és a menedzsment számára egyaránt előnyöket kínáló, a kulcsvezetőket hosszabb távon a vállalathoz kötő, ugyanakkor a javadalmazást és a cég értékteremtő képességét jobban összekapcsoló ösztönzési rendszer bevezetését.

A hosszú távú ösztönzési rendszerek (pl. tulajdonrész juttatás, készpénz- és egyéb befektetési programok) alkalmazása a külföldi tulajdonosú vállalatok esetében széles körben elterjedt, míg a magyar magánvállalatok mostanában szembesülnek azokkal a problémákkal, melyek kezelésre ezek a motivációs rendszerek hivatottak.

Hosszú távú ösztönzési rendszer bevezetése

Egy hosszú távú ösztönző időtávja általában 4-8 év, melynek keretében a cég hosszabb távú céljait sikeresen megvalósító menedzser előre meghatározott mértékű résztulajdont vagy készpénzt szerezhet, ami által biztosíthatjuk a cég melletti távlatos elkötelezettségét és a működés folyamatos javításában való érdekeltségét.

A tárgyalt ösztönzési rendszerek nagy előnye még, hogy a részesedés rugalmasan igazodik a vállalkozás eredményességéhez, csökkenti – vagy legalább részben megosztja a munkavállalókkal – a munkaerő-költség fix jellegéből, illetve az eredmény bizonytalanságából adódó kockázatot, mivel a részesedés kifizetésére csak megfelelő eredményesség elérése esetén kerül sor.

A rendszer bevezetése során elvégzendő feladatok:

01
Érintett dolgozók köre
A hosszú távú ösztönzési rendszerben érintett munkavállalók körének kijelölése, elvárásaik és motivációjuk feltérképezése
02
Értékelendő KPI-k
Az ösztönzési rendszer szempontjából releváns KPI-k azonosítása, mérésük, gyűjtésük biztosítása
03
Ösztönzési formák
A számba jöhető hosszú távú ösztönzési formák azonosítása, azok allokációjára és időbeli terítésére vonatkozó alternatívák felvázolása
04
Koncepció
Az elfogadott rendszer üzemeltetéséhez kapcsolódó szabályrendszer kidolgozása
05
Intézkedések
A hosszú távú ösztönzési rendszernek a jelenlegi alapbér és teljesítményösztönzési rendszerbe történő integrálásához szükséges intézkedések tervezése
06
Dokumentáció
A szükséges szerződések, szabályzatok kidolgozása

Egy hosszú távú ösztönzési rendszer nem csak a bérrendszert érinti, mivel a tulajdonrész juttatás révén résztulajdonossá váló munkatársak korábbi felelősségei és jogosultságai is módosulnak. A programba történő belépéskor ezeket is pontosan rögzíteni kell, és nem kerülhető el, hogy a következő elemek egyértelmű szabályozása is megtörténjen:

  • Tulajdonosi felelősségvállalás rögzítése
  • Eddig feladatkörök felülvizsgálata, résztulajdonosként a stratégia döntésekbe való nagyobb beleszólási lehetőség
  • Cégérték meghatározására alkalmazott módszer
  • Osztalékpolitikai irányelvek lefektetése
  • A többségi tulajdonosok visszavásárlási feltételei, elővásárlási szabályok kidolgozása
  • Az egymástól való kivásárlás szabályozása
  • Harmadik (társaságon kívüli) fél számára való tulajdonrész eladás
  • A teljes cég értékesítéséhez kapcsolódó jogkörök és hatáskörök, kifizetések
  • A tulajdonrész szerzéshez kapcsolódó teljesítményértékelési rendszer
  • Új munkaszerződés tartalma