Ösztönzési rendszer kialakítása
Napjainkban is a munkabér a legfontosabb személyügyi eszköz a munkatársak motiválására, teljesítményének fejlesztésére. Számtalan kifinomult eszköz létezik a bérezésen kívül is, de azokban az országokban, ahol az átlagbér relatív alacsony, nincs ennél fontosabb motivátor. Nem mindegy azonban, hogy a bérezésre fordítható pénzkeretet miként allokáljuk a szervezeten belül.
Bérrendszerünk kialakításánál, finomhangolásánál vegyük figyelembe a következő elveket:
A munkát fizessük, ne az embert!
A bérrendszer kialakításánál fontos szempont, hogy a bér legyen összhangban a dolgozó által elvégzett munkával. A munkakör értékelésen alapuló bérrendszer lényege, hogy nem a dolgozó kvalitásait, szakértelmét honorálja, hanem az általa betöltött munkakör feladatainak súlyát tekinti a bérmegállapítás alapjának.
Ne pazaroljuk a pénzünket!
A munkabér minden vállalkozásnál a legnagyobb költségtételek között szerepel. A vezetők számára hatalmas kihívást jelent a „megfelelő” jövedelemcsomag meghatározása. Ha túl sokat fizetünk, romlik a versenyképesség, ezért kell rendszeresen összehasonlítani az általunk fizetett béreket a piaci átlagokkal.
Figyeljünk a kulcsemberekre!
Ha bérpiaci felmérést végzünk, fordítsunk kiemelt figyelmet arra, hogy az egyes kulcsmunkakörökben melyek a piaci bérek – ha túl keveset fizetünk, akkor először pont a piacon legkapósabb, legjobb embereink fognak elmenni tőlünk, hiszen ők azok, akikre versenytársaink vadásznak.
Ne romboljuk a vállalati légkört!
A bérek meghatározása során fontos szempont, hogy a hasonló típusú munkák és munkakörök között ne alakuljanak ki indokolatlan kereseti különbségek. A mi kultúrkörünkben a fizetési adatokat lehetetlen bizalmasan kezelni, inkább figyeljünk a transzparenciára, az objektivitásra.
Az ösztönzési rendszer főbb elemei
A vezetők számára hatalmas kihívást jelent a ’megfelelő’ jövedelemcsomag kialakítása. A különböző motivációs eszközök közül mindegyiknek fontos, de más-más szerepe van. Az ösztönzési elemek leghatékonyabb kombinációjának kialakítása a HR egyik legfőbb feladata.
Larskol bérezési szolgáltatások
A személyügy területén a legkorszerűbb módszertani megoldások is csak akkor lehetnek a gyakorlatban hatékonyak, ha megfelelő tapasztalati adatokkal vannak alátámasztva. Tanácsadási szolgáltatásaink átfogó és megbízható bér és személyügyi benchmark adatbázisok eredményeire támaszkodnak, ezek alapján a legmegfelelőbb megoldásokat tudjuk ügyfeleink számára kidolgozni. A Larskol Tanácsadók sokoldalú támogatást nyújt korszerű bérrendszerek kialakításához és működtetéséhez.
Munkakörértékelés az alapbérek meghatározásához
A munkakör-értékelésen alapuló besorolási rendszer képezi az alapját az alapbér-rendszernek. A Larskol által kifejlesztett és alkalmazott analitikus munkakör értékelő rendszer a szervezet munkaköreinek objektív összehasonlítására alkalmas módszer, amely gyorsan bevezethető és kompatibilis más munkakörértékelő módszerekkel is.
Teljesítmény értékelési rendszer a bónusz/prémium megállapítására
A teljesítménymenedzsment hatékony eszköz a vezetők kezében a célok kitűzéséhez, követéséhez és az elért eredmények értékeléséhez. A Larskol által javasolt teljesítménymenedzsment rendszer a prémium mértékének meghatározásán túl számos más területen is felhasználható.
Hosszútávú ösztönző rendszer a kulcsemberek megtartásához
A legtöbb eredményesen működő vállalat esetében előbb-utóbb felmerül a menedzsment hosszabb távú elkötelezettségének kérdése. A tulajdoni részesedéssel nem rendelkező vezetők esetén az alapbérként kapott juttatások, éves teljesítménybérek motivációs szerepe egyre csökken. Mind gyakrabban merül fel igényként, hogy kiváló teljesítményük ellentételezéseként valamilyen formában részesedni kívánnak a vállalati érték növekedéséből.
Bérfelmérések és béradatbázis a versenyképességi vizsgálathoz
2009 óta rendszeresen végzett országos bérfelmérésünk átfogó képet nyújt a hazai bérpiaci helyzetről. A résztvevő cégek által szolgáltatott adatok alapján készülő elemzés alkalmas a bérezési gyakorlat felülvizsgálatára és a bérpolitika megalapozására. Folyamatosan bővülő adatbázisunk közel 200 meghatározó magyarországi vállalat 120 ezer pozíciójának aktuális bérét tartalmazza – ezek mindegyike az adatszolgáltató cégek HR szakemberei által megadott, validált adat.
A Larskol Tanácsadók több évtizedes, az ösztönzési rendszerek kialakítása terén szerzett tapasztalatának felhasználásával fejlesztette ki Payplanner alkalmazását az ösztönzéssel foglalkozó HR szakemberek munkájának támogatására.
Tanácsadói támogatás
A vezetés szakmai támogatása a bérezéshez kapcsolódó témákban:
- Kihez hasonlítsuk magunkat?
- Mire fizessünk? (munkaidő? teljesítmény? kompetencia? szenioritás?)
- Mennyit fordítsunk bérre?
- Mennyit fizetnek a versenytársak az adott ágazatban, régióban, munkakörben?
- Mennyit fizessünk egy adott munkakörben?
- Mekkora legyen a változó bér?
- Mennyi legyen az éves béremelés?
- Hogy alakítsuk ki a jövedelemcsomagot?
- Mekkora legyen a cafetéria keret?
- Mely munkakörök esnek egy meghatározott sávon kívül/belül?
- Hogy kapcsoljuk össze a teljesítményt és a bért?
- Mit mérjünk a teljesítményértékelés során?
- Hogy kommunikáljunk az érdekképviseletekkel és a dolgozókkal?
Tanácsadási tevékenységünkkel kapcsolatos bármilyen kérdésével kérjük vegye fel a kapcsolatot munkatársainkkal: